Zváranie MIG MAG bez plynu

Zváranie MIG MAG bez plynu

Zváranie MIG MAG, známe aj ako zváranie jadrovým drôtom, je proces, ktorý sa najčastejšie vykonáva vo vonkajšom prostredí. Stále častejšie sa vyskytuje medzi zváračmi, najmä na stavbách. Výber tejto metódy je pomerne jednoduchý a má vysokú účinnosť. Z čoho však pozostáva metóda zvárania samonavíjacím drôtom?

Aby ste to pochopili, je potrebné sa naučiť, ako funguje klasické zváranie MIG MAG. Pri tradičnom zváraní MIG/MAG sa ochranné plyny, ako napríklad argón alebo oxid uhličitý, privádzajú do oblasti, kde sa vytvára zvar, prostredníctvom špeciálnej dýzy vo zváracej pištoli.

Bezplynový zvárací proces pre metódu zvárania MIG MAG

Zváranie bezplynovým zváracím drôtom sa vyznačuje zvýšenou produktivitou a rýchlosťou zvárania, zvýšenou bezpečnosťou, pretože nie je potrebný ochranný plyn na ochranu zvarového kúpeľa, čím odpadá nielen problém s uskladnením alebo umiestnením plynovej fľaše, ale aj náklady spojené s jej nákupom a plnením.

Proces zvárania so samonavíjacím drôtom, pri ktorom sa zaobídeme bez ochranného plynu, tiež eliminuje potrebu nastavenia akejkoľvek ochrany pred vetrom, ktorá by chránila zvar pred nárazmi vzduchu, a potrebu používať špeciálne dýzy na reguláciu prietoku plynu. Zváranie bez plynu tiež znižuje množstvo príslušenstva potrebného na zváranie – nebudeme potrebovať plynovú fľašu, regulátorfľaše ani iné menšie príslušenstvo, ako sú hadice.

Upozorňujeme, že zváranie samospotrebiteľským drôtom je možné len pri metóde zvárania MIG MAG.

Ktorý zvárací drôt na zváranie so samostmievacím drôtom?

Samoväzný drôt je zvárací drôt, ktorý je zvnútra naplnený takzvaným tavidlom alebo inou chemickou látkou, ktorá následne počas procesu zvárania produkuje ochranné plyny. Na rozdiel od zvárania tradičným zváracím drôtom GMAW teda pri tomto procese nemusíme používať plynovú fľašu. Metódy zvárania

Zváranie s tavným drôtom je optimalizované na dosiahnutie účinnosti, ktorá je pri zváraní s poloautomatickým zváracím strojom často nedosiahnuteľná pri zváraní s tradičným plným drôtom. V mnohých zváracích aplikáciách, ako je napríklad vertikálne zváranie, zváranie na výrobu plochých zvarov alebo zváranie ťažko zvárateľných ocelí, bude zváranie pomocou tavného drôtu oveľa efektívnejší a predovšetkým ekonomickejší proces.

Zváranie s ochranným drôtom – ako začať zvárať bez plynu?

Predtým, ako začneme zvárať s tieneným drôtom MIG MAG, budeme potrebovať tieto veci:

  • Zváračka MIG MAG umožňujúca zmenu z kladnej na zápornú polaritu
  • Zváracia pištoľ MIG MAG
  • hromadný kábel
  • samostatne viazaný drôt
  • ochranné príslušenstvo

Aby bol zvárací poloautomat prispôsobený na zváranie s vlastným zváracím drôtom, musí mať možnosť zmeny polarity – aby bolo možné zvárať s ochranným plynom aj bez neho. V prípade zváračky PATON ide o veľmi jednoduchý proces pri metóde MIG. Nezabudnite, že nie všetky zváracie poloautomaty majú možnosť zmeny polarity.

Pokiaľ ide o samonavíjací drôt na zváranie metódou MIG, je oveľa drahší ako tradičný pevný drôt, preto sa často predáva v 1 kg alebo 5 kg cievkach.

Pred kúpou jednokilogramového navijaka sa uistite, že podávač drôtu vášho zváracieho stroja s ním bude kompatibilný – do mnohých podávačov drôtu pre veľké cievky drôtu s hmotnosťou do 18 kg nemusí byť možné namontovať jednokilogramový navijak bez toho, aby ste najprv vymenili podávač drôtu vložením špeciálneho kolíka.

Pri malých drôtených podávačoch do 5 kg by to nemal byť problém. Je potrebné vziať do úvahy, že pri zváraní so samostmievacím drôtom musí mať náš práškový materiál správny priemer drôtu.

V niektorých prípadoch môže byť potrebné použiť špeciálne valce na samonavíjacie drôty. Takéto valčeky majú označenie “R”. Je to preto, že jadrový drôt je oveľa náchylnejší na rozdrvenie, pretože jeho štruktúra je mäkšia ako štruktúra tradičného drôtu. Väčšina zváračov však takéto valce nepoužíva, pretože to nie je potrebné – drôt sa neohýba ani nepoškodzuje. Ak však zistíte, že zakúpený samonavíjací drôt je počas procesu podávania drôtu cez podávač drôtu chybný, zastavte proces zvárania a zaobstarajte si vyššie uvedené kotúče.

Čo treba mať na pamäti pri zváraní so samostmievacím drôtom?

Zváranie tavným drôtom, podobne ako väčšina ostatných zváracích procesov, si vyžaduje vhodné nastavenia podľa typu a hrúbky zváraného materiálu. Kľúčom k výrobe kvalitných zvarov s tavným drôtom je primeraný prievar, preto je dôležité venovať pozornosť tomu, koľko zvarového kovu sa dostane do zvaru – nezabudnite, že pri zváraní s tavným drôtom bude prievar vždy vyšší, pretože tento drôt má vyšší bod tavenia.

Ak sa napriek tomu vyskytne problém s príliš plytkým natavením zvaru, treba zvýšiť rozsah napätia a rýchlosť posuvu drôtu a zároveň znížiť rýchlosť posuvu drôtu cez podávač.

Na druhej strane, ak sa zvarový kov roztaví cez základný kov a začne sa pod zvarom takpovediac “prehýbať”, ide o tzv. pretavenie, ktoré je spôsobené príliš vysokou teplotou. Aby sa predišlo tomuto problému, musí sa zachovať správny tepelný príkon pre danú aplikáciu znížením rozsahu napätia, rýchlosti posuvu drôtu a rýchlosti posuvu drôtu.

Príprava materiálu pred zváraním je tiež veľmi dôležitá – hoci zváranie pomocou samonavíjacieho drôtu nám umožňuje pracovať s materiálmi obsahujúcimi nečistoty, je dôležité si uvedomiť, že pri každom procese zvárania správne očistenie základného materiálu pred zváraním pomôže vytvoriť lepšie a čistejšie zvary.

Bezplynová zváračka PATON na zváranie samonavíjacím a plným drôtom

Zváračky PATON sú univerzálne zváračky, ktoré majú možnosť zvárať metódou MIG MAG s plným drôtom v ochrannom plyne aj bez ochranného plynu so samostmievacím drôtom.

Ak chceme prejsť na zváranie bez plynu, stačí zmeniť polaritu – to znamená, že kábel na prednej strane zváračky pripojíme k čiernej zásuvke, ktorá sa nachádza v spodnej časti pod červenou zásuvkou.

Potom by sa mala cievka naplniť samonavíjacím drôtom – v prípade zváracích strojov série PRO je možné namontovať iba 5 kg cievky s navinutým drôtom.

Pokiaľ ide o zváračky MIG MAG radu Standard, po zakúpení vhodného tela cievky do nich možno namontovať aj kilogramové cievky drôtu, vďaka čomu je možné zakúpiť menšie množstvo samonavíjacieho drôtu. Zváračka PATON je vybavená vysokokvalitným hmotnostným káblom ABICOR BINZEL.