Zváranie ocele sa líši v závislosti od spracovávanej zliatiny. Je to preto, že každá z dostupných oceľových zliatin sa kombinuje trochu inak a na to, aby bola vôbec použiteľná, sú potrebné rôzne podmienky zvárania. Jednou z najproblematickejších oceľových zliatin pri zváraní je pozinkovaná oceľ. Aby sme pochopili, v čom spočíva problém a ako sa s ním vysporiadať, je užitočné sa najprv bližšie pozrieť na charakteristiku pozinkovanej ocele a jej typické vlastnosti. Na začiatku sa pozinkovaná oceľ získava pokrytím čiernej ocele príslušnou vrstvou zinku. Pozinkovanie sa najčastejšie vykonáva metódou žiarového zinkovania. Táto metóda spočíva v zahriatí zinku na 450 stupňov a namáčaní špecifických prvkov do takto zahriateho tekutého zinkového prípravku. Po niekoľkých minútach sa pozinkované prvky vyberú a ochladia.
Prečo je oceľ pozinkovaná?
Pozinkovanie ocele sa vykonáva na spevnenie súčiastky a vytvorenie nepriepustného povlaku. Tento povlak chráni pozinkované komponenty pred vlhkosťou a koróziou a je obzvlášť užitočný, keď sa oceľ používa na konštrukcie, ktoré budú neustále vystavené poveternostným vplyvom. Existuje mnoho obáv týkajúcich sa zvárania ocele a bezpečnosti tohto procesu. Je teda možné zvárať pozinkovaný plech? Ak áno, aké ochranné opatrenia je potrebné použiť, aby bol proces úplne bezpečný?
Zváranie zinku – ako sa pripraviť?
Príprava zváracieho priestoru na zváranie cínu je veľmi dôležitá, najmä zo zdravotných a bezpečnostných dôvodov. Miestnosť, v ktorej sa bude zvárať, by mala byť dobre vetraná, okrem toho je najlepšie vykonávať zváranie zinku v špeciálnej maske s filtrom. Budete tiež potrebovať kvalitné zváračské rukavice a ochranný odev.
Zváranie zinku – je to možné?
Je to možné pri zváraní MIG MAG a iných metódach oblúkového zvárania. Pri zváraní metódou MIG/MAG, ako aj pri oblúkovom zváraní obalenou elektródou pre oblúkové zváranie cínu je potrebná opatrnosť a trpezlivosť. Tento proces je totiž veľmi náročný na prácu. Pri zváraní zinku je najprv potrebné odstrániť vrstvu zinku z ocele v oblasti, kde sa má spoj vytvoriť. To možno vykonať pomocou uhlovej brúsky vybavenej lamelovým alebo brúsnym kotúčom. Niektorí navrhujú aj vypálenie pozinkovanej vrstvy horákom. Počas tohto postupu však treba dbať na to, aby sa čistené prvky neprehriali, pretože to môže viesť k poškodeniu oceľovej konštrukcie. Veľmi dôležité je, že počas opaľovania zinku musíte dávať pozor, aby ste nevdýchli dym, ktorý pri tomto procese vzniká, pretože môže viesť k otrave, ktorej príznakmi sú veľmi vysoká horúčka a problémy s dýchacím a tráviacim systémom.
Zinkový zvárací drôt a ďalšie potrebné príslušenstvo
Metóda zvárania MIG MAG vyžaduje použitie špeciálneho zváracieho drôtu, ktorý počas tavenia vytvára zváraciu kaluž, vďaka ktorej je možné spojiť zvárané prvky. Pri zváraní zinku týmto spôsobom je dôležité mať na pamäti, že zvárací oblúk by sa mal z času na čas nasmerovať pred zvarovú komoru a potom sa k nej vrátiť. To umožňuje, aby sa zinkový povlak roztavil a prípadne odparil skôr, ako sa roztavia okraje materiálu.
Zváranie zinku – čo treba mať na pamäti?
Zváranie zinku je proces, pri ktorom sa musia dodržiavať určité pokyny a pravidlá. Je to dôležité z viacerých dôvodov – predovšetkým kvôli bezpečnosti, ale aj kvôli efektivite práce. Okrem už spomínaných otázok vhodného pracoviska a bezpečnostných opatrení sa oplatí dodržiavať aj technické pravidlá zvárania cínu. Veľmi dôležitou zásadou, ktorú treba zohľadniť, je, že pri zváraní pozinkovaných dielov sa treba vyhnúť kontinuálnemu zváraniu. Časté prerušenia zabránia nadmernému zahrievaniu zváraného povrchu, ktoré môže viesť k poškodeniu. Odborníci odporúčajú, aby sa pri zváraní pozinkovaných materiálov vykonali husté bodové zvary a potom sa dokončilo spojenie zvarovej línie. Po dokončení zvárania je potrebné zvar očistiť od vodného kameňa. Najskôr sa to robí zváracími kladivami, potom sa môže zváraný povrch očistiť drôtenou kefou – vďaka tomu bude zvar vyzerať lepšie.